CHESS FESTIVAL-Skopje OPEN Rapid 2021

Organizer(s)Chess Union of the City Skopje & Municipality of capital city Skopje
FederationNorth Macedonia ( MKD )
Tournament directorMinovski, Gjorgji
Chief Arbiter[15001296] Lakinski, Sasko IA (MKD)
Deputy Chief Arbiter[15002659] Ismaili, Vahidin NA (MKD)
Arbiter[15000419O] Organdziev, Oliver NA (MKD); (15001350) Ilic, Zoran NA (MKD)
Time control (Rapid)15 minutes for game with 10 seconds increment from move 1
LocationSkopje
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating international
Date2021/10/10 to 2021/10/11
Rating-Ø1552
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 11.10.2021 13:13:03, Creator/Last Upload: chess federation of macedonia (1)

Tournament selectionRAPID, BLITZ
LinksDownload invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexTyp
1
IMPancevski Filip15002187MKD2479
2
GMArnaudov G. Petar2907127BUL2438
3
IMNikolovski Nikola15002314MKD2430
4
GMTodorovic Goran M900168SRB2391S50
5
IMLazov Toni15000770MKD2359
6
FMDinev Dejan15000095MKD2291S50
7
Georgievski Vanco15000532MKD2146S65
8
WIMDjukic Sandra931390SRB2107w
9
FMRisteski Emil15005267MKD2088U18
10
FMKralevski Aleksander15000664MKD2076S65
11
Veljanoski Andrej15003604MKD2076U18
12
Kukov Tode937380MKD2075
13
WFMStojkovska Monika15002594MKD2069w
14
Eftovski Sashko15004732MKD2057S50
15
Dimkovski Stojancho15003973MKD2025
16
Stosevski Ilija15000761MKD2022S65
17
FMHadzi - Manev Ljubomir15000443MKD1946S65
18
Mukaetov Zoran15002330MKD1926S65
19
Kostadinovski Zoran15002373MKD1924S50
20
Trajkovski Mile15000567MKD1916S65
21
FMKrasteva Beloslava2922029BUL1898wU18
22
Miskoski Misko15002861MKD1894
23
Cvetkovski Slobodan15001202MKD1870S50
24
Smilevski Blagoj15010074MKD1863S50
25
Surlovski Dushko15003922MKD1859S65
26
Nedev Trajche15010406MKD1848
27
Nikolovska Dragana15000133MKD1813w
28
Ajrula Adnan15002713MKD1810S50
29
Tevdovski Zoran15003809MKD1801
30
Atanasovski Blazhe15002721MKD1794S50
31
AFMZlatkov Anton15005402MKD1791U14
32
Spasov Aleksandar15003787MKD1789
33
Gjorgjevski Janco15001644MKD1777S50
34
Jovanovski Zoran15006344MKD1774S65
35
Jancev Valentin937320MKD1759
36
Zvezdakoski Matej15004961MKD1745U16
37
Stoilkovski Jordan15002209MKD1743S50
38
Shtavica Alaudin22103570KOS1727U14
39
Zhezhov Emil15001318MKD1725S50
40
Manova Ivana15003590MKD1717wU20
41
Eftovski Mateo15004910MKD1714U18
42
Ibrahimi Besnik15008061MKD1704
43
Petrovski Oliver15010988MKD1659
44
Miftari Hedon15007065MKD1655U18
45
Stankovic Srdjan15008444MKD1639
46
Krstevski Vladimir15004899MKD1597
47
Gaberov Toshe15002802MKD1595S65
48
Berezjuk Rostislav378496CZE1543
49
Nikolovski David15007197MKD1530
50
Koloski Andon15010945MKD1520
51
Petreski Leonid15006280MKD1492U16
52
AFMTasevski Daniel15003795MKD1483
53
Hansen Robert J30975204USA1483
54
Velkoski Stojan15006905MKD1480U16
55
Spasovski Nikola15008282MKD1467
56
AFMNovevski Bojan15007111MKD1449
57
Levi Anton2839970ISR1432
58
Zhezhovski Marjan15008479MKD1427S50
59
Suklevski Blazhe15007278MKD1419U18
60
Eftovska Lea15004902MKD1393wU18
61
Lusheski Konstantin15005275MKD1376U16
62
Nikolovski Kiril15005399MKD1375U12
63
Tabakovski Dino15007138MKD1329U16
64
Kjosev Stefan15005356MKD1325U16
65
Topalov Nikola15003566MKD1295S65
66
Kalin Andrei15006948MKD1293U12
67
Jovanovski Teodor15008266MKD1285U16
68
Lazarova Jovana15007081MKD1281wU18
69
Petrovski Nikola15007839MKD1259U10
70
Naskov Aleks15007847MKD1253U20
71
Ajradinoska Indzi15006247MKD1200wU16
72
Velkoska Ivana15008177MKD1199wU12
73
Zhezhovska Monika15007588MKD1198wU14
74
Lazovski Kristijan15007073MKD1179U14
75
Boshkovski Nikola15008860MKD1164U14
76
Lakinski Simeon15010511MKD1009U14
77
Stojcheski Aleksandar15010244MKD1009U14
78
Churilov Oleg15007685MKD0U12
79
Gacev Goce15011348MKD0
80
Gjorgovski Pavel15011445MKD0
81
Janevski Nikola15010457MKD0U10
82
Kamnar Daniel15011380MKD0U10
83
Keckaroski Filip15011372MKD0
84
Krstevski Nemanja15009564MKD0U10
85
Krstevski Pavel15009769MKD0U10
86
Linkinoski Borce15011364MKD0
87
Merko Veron15011410MKD0
88
Naskov Malachi15007855MKD0U12
89
Nedev Ivan15011399MKD0
90
Nikolov Nikola15010783MKD0U18
91
Petreski Filip15011402MKD0U16
92
Radonjanin Nikola15007774MKD0U12
93
Shaeri Mateo15011429MKD0U10
94
Smilevska Nade15009378MKD0wU10
95
Smilevski David15008690MKD0U14
96
Stojanovski Damjan15011437MKD0
97
Temelkov Aleksandar15011356MKD0
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use