Updates - https://ipcachess.org/20th-ipca-world-individual-chess-championship-2021-in-torrevieja-spain-17-27-10-2021/

Online games - https://live.chessbase.com/en/watch/20th-IPCA-World-ch-2021/
https://live.followchess.com/#!20th-ipca-world-individual-chp-2021

Foto - https://www.flickr.com/photos/186580135@N03/albums/72157720044238938

20th IPCA World Individual Chess Championship

Arrangör(er)FIDE, IPCA (International Physically Disabled Chess Association)
NationFIDE ( FID )
TurneringsledareAlexander Nazarov (RUS) /24164950/
HuvuddomareIA Olexandr Prohorov (UKR) /14105578/
Deputy ArbiterNA Aaron Bendayan Claros (ESP) /3803392/
DomareAlexander Nazarov (RUS) /24164950/ FA Arseny Tsepennikov (RUS) /24149756/
betänketid (Standard)90 minutes with 30 second increment from move 1
SpelplatsTorrevieja, Hotel Playas de Torrevieja***
Number of rounds9
Tournament typeSchweitzer
Rating calculationInternationell rating
Datum2021/10/18 till 2021/10/26
Rating-Ø1767
LottningsprogramSwiss-Manager av Heinz HerzogSwiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad26.10.2021 14:20:47, Creator/Last Upload: archibaldchess intl.

Val av turneringIPCA CHAMP, Young Kids Blitz, IO Seminar
LänkarTurneringens officiella hemsida, Link tournament to the tournament calendar
Val av parametrar dölj turneringsinformation, dölj flaggor
Översikt för lagCRO, CZE, ESP, FRA, ISR, POL, RUS, SVK, UZB
ListorStartlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Alphabetical list all groups, Spelschema
Korstabell efter 9 ronder, Korstabell, efter startnummer
BordsresultatRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , ej inlottad
Ställning efterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
PartierDet finns 90 partier tillgängliga för nedladdning
Download Files20th IPCA World Individual Chess Championship 2021 in Spain - Schedule.pdf, 20th IPCA World Individual Chess Championship 2021 in Spain - Regulations.pdf
Excel/Skriv utSkriv ut listan, Exportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF

Startlista

Nr. NamnFide-IDNationRatingkönKlubb
1
IMObodchuk Andrei4114310RUS2303wheelchair
2
IMGurbanov Andrei13503391ISR2252
3
Gedgafov Chamal34130621RUS2202
4
Glazar Domagoj14511444CRO2142wheelchair
5
Zakharova Evgeniya14121018RUS2045w
6
Anfinogenov Artem4197461RUS2032
7
FMValenta Vit Vaclav307440CZE2028
8
Tsapalin Sergey4107071RUS1981wheelchair
9
Zavarsky Juraj14901838SVK1975
10
Moya Albaladejo Jose Antonio2224046ESP1923wheelchair
11
Vasquez Georges627305FRA1864wheelchair
12
Nazarov Nicolai32022859ESP1770
13
WIMKaydanovich Marina4134877RUS1737w
14
WFMAleksandrova Aleksandra4144198ISR1728wwheelchair
15
Pilimon Zbigniew1110489POL1638
16
Kimsanboyev Axadxon14215764UZB1636
17
Petrov Maksim24216836RUS1568wheelchair
18
Nikitskaya Varvara34420029RUS1173w
19
Wollner Bohus14946726SVK1107
20
Bortnik Timur44110090RUS0wheelchair
21
Dubov Pavel34419977RUS0
Schackurneringsresultat-server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use