Updates - https://ipcachess.org/20th-ipca-world-individual-chess-championship-2021-in-torrevieja-spain-17-27-10-2021/

Online games - https://live.chessbase.com/en/watch/20th-IPCA-World-ch-2021/
https://live.followchess.com/#!20th-ipca-world-individual-chp-2021

Foto - https://www.flickr.com/photos/186580135@N03/albums/72157720044238938

20th IPCA World Individual Chess Championship

Arrangør (er)FIDE, IPCA (International Physically Disabled Chess Association)
FederationFIDE ( FID )
TurneringsansvarligAlexander Nazarov (RUS) /24164950/
Chef Skak DommerIA Olexandr Prohorov (UKR) /14105578/
Assisterende Skak DommerNA Aaron Bendayan Claros (ESP) /3803392/
ArbiterAlexander Nazarov (RUS) /24164950/ FA Arseny Tsepennikov (RUS) /24149756/
Tidskontrol (Standard)90 minutes with 30 second increment from move 1
StedTorrevieja, Hotel Playas de Torrevieja***
Number of rounds9
Tournament typeSchweizer System
Rating beregningRating international
Dato2021/10/18 til 2021/10/26
Rating snit1767
Rundelægnings programSwiss-Manager af Heinz HerzogSwiss-Manager turneringsfil

Sidst opdateret 26.10.2021 14:20:47, Oprettet af/Sidste upload: archibaldchess intl.

TurneringsvalgIPCA CHAMP, Young Kids Blitz, IO Seminar
LinksOfficiel hjemmeside for arrangøren, Link med turneringskalender
Parameter valg ingen turneringsdetaljer, ingen flag
Oversigt over holdCRO, CZE, ESP, FRA, ISR, POL, RUS, SVK, UZB
ListsStart rangliste, Alfabetisk liste over spillere, Federation-, parti- og titel-statistik, Alfabetisk liste over alle spillere, Tidsskema
Afsluttende placerings krydstabel 9, Start rangering krydstabel
Bræt parringerRu. 1, Ru. 2, Ru. 3, Ru. 4, Ru. 5, Ru. 6, Ru. 7, Ru. 8, Ru. 9/9 , ikke parret
Rang liste efterRu. 1, Ru. 2, Ru. 3, Ru. 4, Ru. 5, Ru. 6, Ru. 7, Ru. 8, Ru. 9
PartierDer er 90 partier tilgængelige for download
Download Files20th IPCA World Individual Chess Championship 2021 in Spain - Schedule.pdf, 20th IPCA World Individual Chess Championship 2021 in Spain - Regulations.pdf
Excel og udskriftUdskriv liste, Eksporter til Excel (.xlsx), Exporter til PDF-fil

Start rangliste

Nr. NavnFideIDFEDRatkønKlub/By
1
IMObodchuk Andrei4114310RUS2303wheelchair
2
IMGurbanov Andrei13503391ISR2252
3
Gedgafov Chamal34130621RUS2202
4
Glazar Domagoj14511444CRO2142wheelchair
5
Zakharova Evgeniya14121018RUS2045w
6
Anfinogenov Artem4197461RUS2032
7
FMValenta Vit Vaclav307440CZE2028
8
Tsapalin Sergey4107071RUS1981wheelchair
9
Zavarsky Juraj14901838SVK1975
10
Moya Albaladejo Jose Antonio2224046ESP1923wheelchair
11
Vasquez Georges627305FRA1864wheelchair
12
Nazarov Nicolai32022859ESP1770
13
WIMKaydanovich Marina4134877RUS1737w
14
WFMAleksandrova Aleksandra4144198ISR1728wwheelchair
15
Pilimon Zbigniew1110489POL1638
16
Kimsanboyev Axadxon14215764UZB1636
17
Petrov Maksim24216836RUS1568wheelchair
18
Nikitskaya Varvara34420029RUS1173w
19
Wollner Bohus14946726SVK1107
20
Bortnik Timur44110090RUS0wheelchair
21
Dubov Pavel34419977RUS0