Acompanhem nas redes socias!
https://www.instagram.com/floripachessopen
https://www.facebook.com/floripachessopen

VII Floripa Super Blitz 2022 - R$ 3.150

Organizer(s)IO-IA Kaiser Luiz Mafra [ID CBX 5982]
FederationBrazil ( BRA )
Tournament directorIO, FI, FA, NM Marcelo Pomar & IO, IA, FI, CM Kaiser Mafra
Chief ArbiterIA De Souza, Elana Silva [2150239]
Deputy Chief ArbiterIA Lima, Alexandre De Oliveira [2129639]
ArbiterIA Rietter, Luciano [22702440]
Time control (Blitz)3 minutes with 2 seconds increment from move 1
LocationLira Tênis Clube - Florianópolis/SC
Number of rounds11
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2022/01/26
Rating-Ø1679
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 03.12.2021 20:22:28, Creator/Last Upload: kaiser luiz mafra

Tournament selectionVII_Super_Blitz, III_Satellite, III_Team, GM_Pepe_Cuenca, Curso_Arbitragem_IA_Elana, Congress, Escolar_Sub08, Escolar_Sub11, Escolar_Sub14, Escolar_Sub17, VIII_Floripa_Open
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamANG, ARG, AUT, BEL, BOL, BRA, CHI, CUB, ESP, IRL, ISL, PAR, ROU, SYR, URU, USA, VEN
Overview for groupsAP, AV, DF, GO, MA, MG, MT, PB, PE, PR, RJ, RN, RR, RS, SC, SP, TO
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameIDFideIDRtgIRtgNsexTypGrClub/City
1
GMPichot Alan011097326290
2
IMMolina Roberto Junio Brito18563210945024022115SCFlorianópolis
3
GMLima Darcy97210004523792361RJRJ
4
FMDo Valle Cardoso Lucas39989216314423572289SCTimbó
5
GMCuenca Jimenez Jose Fernando66471225557023440AVEspanha
6
IMMenezes Christoph0161700123320Áustria
7
FMRodrigues Edgar7343210709022682212SCClube Concordiense Xadrez
8
NMCordeiro Marco Aurelio Zaror591211799121912091SC
9
IMKropff Ricardo47923370003821641889AVClub de Ajedrez ABF
10
Leitao Nicolau3662210517921611827MAEscola Leitão de Xadrez - São Luís-
11
Damous Felipe Soares7975212810121291800MAFemax - Federação Maranhense de Xad
12
Souza Iago Henrique Da Silva40858216244021192010RJAFLUX - Nova Iguaçu - RJ
13
NMLage Pedro Ferreira35916215426921042117RJFluminense Football Club (FFC) - RJ
14
NMMariani Daniel Brandao27712212437820802028SCC.X.Florianópolis
15
WIMVargas Gabriela46756370086020741892wAVClub de Ajedrez ABF
16
NMFlorianovitz Derlei Alex13025211417820211946SCClube de Xadrez de Chapecó
17
Fischer Ivo Lucio1109211840820041800PRFrancisco Beltrão
18
Serafim Guilherme31131213097119821800PRUmuarama PR
19
Boff Lucas Strauss32932214879019701800RSPorto Alegre RS
20
Volkmann Andre Jordi35718215446319612055SCClube de Xadrez Jaraguá (CXJa) - Ja
21
Uczai Joao Pedro Filimberti7787211978119611925SCFLORIANÓPOLIS/SC
22
Luz Jhonatan Rodrigues Da27895211950119371800PR
23
FMLabussiere Victor43903218312919212084GOGoiania - GO
24
Quintiliano Moura Paulo Henrique8408214423919091850PRClube de Xadrez de Curitiba (CXC)
25
NMUrquiza Marcello De Albuquerque542182273964518960PBJoão Pessoa (PB)
26
Ferreira Rodrigo Maycon Miranda40242215752718891960MTPalácio da Memória / Florianópolis
27
Pires Washington Gabriel3202211069518811800RNPalmas-TO
28
Carvalho Cleber Del Castillo409842272099518751800AP
29
NMLabussiere Yago43902218696918571999GOGoiania - GO
30
Menezes Jose Eduardo Carneiro28603211870018421914MGCIX - Clube Itajubense de Xadrez -I
31
Ribeiro Fabiano Pinto448852275589618361837GOCatalão Goiás
32
Pereira Junior Ignacio Marrero36686215014018061785RSBagé/RS
33
De Souza Regis Gabetta584462275693018031800SPValinhos
34
Gobbo Junior Jose Arildo405022271000018001800SP
35
Spegiorin Eduardo654982278445418001800SCClube de Xadrez de Chapecó
36
Bisesar Maycon Da Costa38020215899017941800RRBoa Vista/RR
37
Vera Irala Carlos Marcelo0370157317940Club de Ajedrez ABF
38
Lima Stefan Moisei Vieira644862278227317761894RJRJ
39
NMDull Amanda Paul34530212858617391813wSCC.X.Florianópolis
40
Panazzolo Paulo Victor32334213261317221795SCFlorianópolis
41
Rodrigues Nogueira Carlos Manuel74482277058517211810SCSão José/SC
42
Descarrega Zacarias Vanessa0391553017190w
43
Kim Thiago451942270277617072017SCClube de Xadrez de Blumenau
44
Campagnolo Fabiola39313216003017061836wSCAXSBS
45
Dantas Henrick Vinicius Prado524742272928316961800APMacapá-AP
46
De Moura Pablo Rafael27721216207516841787PRXadrez Arte/Ponta Grossa
47
Rosa Gabriel Redon501762271794316642042PRCXC Curitiba
48
De Oliveira Filho Fernando F622302277584616360MGCasa do Xadrez - Belo Horizonte
49
Pavao Fabio Biasi614632277229416191899SC
50
Da Silva Esequiel Luis Melo42445217305016171807PE
51
CMPredebon Eduardo Angonesi7996213092015931791RSPASSO FUNDO / RS
52
Neitzel Jonatan478822270700015821804SCXadrez Timbó
53
Lopes Leonardo Borges41525219382515641871SCAssociação Clube de Xadrez Fraiburg
54
Casalaspro Mathias Andre618072277262615591850SPSão Paulo
55
Leffeck Mateus Bernal492472271062015581739SCXadrez Timbó
56
Nogueira Antonio Rodrigues74492270902915551754SCSão José/SC
57
NMConstantino Pedro Henrique551042274130515401900SCACXF Fraiburgo
58
Conor Gilberto Bordignon642982278277014871735PRCuritiba - Paraná
59
Santana Expedito28077210383414751800SPClube Athlético Paulistano
60
Araujo Barbara Ribeiro8802217391314691726wDFBrasilia DF
61
CMSarda Pedro Sada46849219764214571824SCC.X.Florianópolis
62
Moretto Heitor Frainer554562274246814141712SCXadrez Timbó
63
Messias Jose Vitor Lamosa Prado521792272757413991773SCXadrez Timbó
64
Pavao Wilson614642277230813461695SC
65
Steuck Camilli576632275402413301702wSCXadrez Timbó
66
Goncalves Yuri Nikollas602572277884513031742SCXadrez Timbó
67
Cabral Vivian De Paiva637142278882412950wMGLRX - Mata Vertentes/Juiz de Fora
68
Rahn Marlon Cristiano540212273826612921727SCXadrez Timbó
69
Marocco Gabriel Leao Quadros569792275063012651756MGLRX-Mata Vertentes / Juiz de Fora
70
Pavao Alice Lara Biasi614652277903512261560wSC
71
Sarda Joao Sada477232270485012121681SCC.X.Florianópolis
72
Grundmann Julia Cristhine629412277989211831800wSCXadrez Timbó
73
Cuco Gustavo Henrique656332278360111631756SCXadrez Timbó
74
Thurow Jennifer577972275411311541685wSCXadrez Timbó
75
Vera Villalba Marcelo Amin0371177311530Club de Ajedrez ABF
76
Rosa Beatriz Duwe629422277992211341800wSCXadrez Timbó
77
Nones Vinicius Gabriel599622276713411241659SCXadrez Timbó
78
Della Fraga Arthur Henrique649892278276111081750SC
79
Kannenberg Brayan Kelvin Grether599632276710010481652SCXadrez Timbó
80
Da Costa Evelyn Maria Fuck581372276714210331764wSCXadrez Timbó
81
Dos Santos Marcel Silveira1072301800SCBiguaçu
82
Giovanella Miguel Loch Lopes650802278312101800SCXadrez Timbó
83
Roeder Larissa Taina629742277991401800wSCXadrez Timbó
84
Esquinelato Marcos Vinicius Molina526192278280001765SCClube de Xadrez Florianópolis
85
Arantes Carlos Eduardo Goncalves6739300TOPalmas-TO
86
Cabral Vinicius Albuquerque6374500MGLRX - Mata Vertentes/Juiz de Fora
87
Jardim Junior Alberto De Pontes6828700SC
88
Macedo Junior Euzamar Viana6036000TOPalmas -TO
89
Neves Lucas Xavier000
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use